Джерелом зараження при COVID-19, як і при інших ГРЗ, спричинених коронавірусами, є хвора людина. Хвора людина виділяє віруси у довкілля з крапельками слини та слизу при чиханні, кашлі, розмові. Зараження здебільшого відбувається повітряно-краплинним шляхом при вдиханні здоровою людиною контамінованих вірусами великодисперсних частинок слини чи слизу. Рідше зараження відбувається контактним шляхом при потраплянні збудника на шкіру рук і занесення його на слизові оболонки роту та очей або ж у разі безпосереднього потрапляння збудника на кон’юнктиву. Вірус має тривалий інкубаційний період 1-14 днів, а за деякими повідомленнями до 24 днів, під час якого пацієнти залишаються безсимптомними аж до появи захворювання.
Профілактика та контроль COVID-19 передбачають:
Дотримання основної гігієни рук
Ретельно і часто мийте руки з милом чи обробляйте їх антисептиком.
Миття рук з милом. Тривалість процедури – 20-40 с. Вода має бути теплою (комфортної температури), а не холодною чи гарячою водою.
Обробка рук спиртовмісним антисептиком
Cпиртовмісний антисептик для рук – розчин із вмістом спирту 60–80% або із 2% хлоргексидину (інші засоби, що реалізують як «антисептик для рук», наприклад настій ромашки або розчини із 40% вмістом спирту, не є такими);
антисептик має покривати всю поверхню шкіри рук (в середньому на одну обробку слід використовувати 3 мл. розчину);
тривалість обробки – приблизно 30 сек.;
особливу увагу приділіть нігтям (там накопичується найбільше бруду);
обов’язкова процедура в разі будь-яких контактів із (потенційно) забрудненими об’єктами;
у разі частого користування антисептиком застосовуйте крем для рук, щоб уникнути підсушування та утворення тріщин шкір.
Для захисту в органів дихання використовуйте захисну маску
Обов’язково – якщо захворіли і маєте респіраторні симптоми (кашель, нежить); якщо перебуваєте у місцях великого скупчення людей – з метою додаткового захисту. Використовуйте маску правильно: вона має покривати ніс і рот; вона має щільно прилягати, без відступів по краях; заміняйте маску, щойно вона стала вологою; не чіпайте зовнішню частину маски руками, а якщо доторкнулися, помийте руки з милом чи обробіть спиртовмісним антисептиком; заміняйте маску щочотири години; не використовуйте маску повторно. Респіраторні маски використовуються з розрахунку використання кожної упродовж 8 год., після чого проводиться утилізація, медичні маски з розрахунком використання кожної до 3 год.
Прибирання та дезінфекція приміщення
Здійснюйте вологе прибирання приміщень з використанням засобів для дезінфекції: кілька разів на добу. Необхідно дезінфікувати предмети та поверхні, яких часто торкаються, у тому числі дверні ручки, столи. Для дезінфекції краще використовувати засоби на основі 70 % етанолу.
Хлоровмісні розчини малоефективні щодо коронавірусної інфекції, однак вони мають виражену антибактеріальну дію. Треба пам’ятати, що засіб діє дуже короткочасно. Тільки тепер почався пошук тих речовин, дія яких буде тривалою.
ПАМ’ЯТКА!
-
У разі появи підвищеної температури та наявних симптомів ГРВІ треба залишитися вдома. Важливо вчасно звертатися за медичною допомогою.
-
Дотримуватися здорового способу життя, повноцінно харчуватися, часто пити гарячий чай, підтримувати психологічну рівновагу, адже від цього залежить стан імунної системи людини.
Будьте здорові!